MTU

Meghívó - Szimpózium a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából

A MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA TISZTELETTEL MEGHÍVJA A MAGYAR TUDOMÁNY ÜNNEPE „SZIMPÓZIUM A MAGYAR TUDOMÁNY ÜNNEPE ALKALMÁBÓL AZ SZTE FOGORVOSTUDOMÁNYI KAR ÉS A SZAB FOGÁSZATI ÉS SZÁJSEBÉSZETI MUNKABIZOTTSÁG SZERVEZÉSÉBEN” RENDEZVÉNYÉRE.

 

A rendezvény ideje és helye:

2024. november 7. (csütörtök) 1000 – 1200 ; online tér (Zoom-felület és YouTube közvetítés)

 

Részvételi szándékát kérjük jelezze a

tovabbkepzes@stoma.u-szeged.hu

e-mail címen!

 

PROGRAM


10.00-10.10 – MEGNYITÓ: Prof. Dr. Madléna Melinda D.Sc., tudományos dékánhelyettes (Szegedi Tudományegyetem FOK)


10.10-10.40Dr. Pénzes Melinda, egyetemi docens (Semmelweis Egyetem EKK): Dohányzással kapcsolatos tudományos tevékenység a társadalom szolgálatában

A dohányzás napjainkban is kiemelt kockázati tényezője a betegségtehernek és a halálozásnak világviszonylatban és hazánkban egyaránt. A dohányzással kapcsolatos tudományterület számos módon járulhat hozzá a lakosság és a környezet egészségének védelméhez. Példaként említhető a dohányzás rendszeres monitorozása mellett a dohány- és nikotinhasználat egészségre és környezetre gyakorolt komplex hatásainak megismerése, a hatékony és személyre szabott leszokástámogatási módszerek feltárása, a dohányzás társadalmi elfogadottságának csökkentését és a dohányipari befolyásolás elleni küzdelmet segítő módszerek azonosítása. Mindezek társadalmi kommunikációja során fontos szem előtt tartani, hogy független és megbízható forrásokból származó, valós tudományos eredményeket közvetítő információk támogassák döntéseinket, a dohányipar által közvetített, gyakran áltudományos eredményeket pedig mindig kellő kritikával értékeljük.

 

10.40-11.10Dr. Ghanem Amr Sayed, egyetemi tanársegéd, Dr. Nagy Attila Csaba, egyetemi docens (Debreceni Egyetem ETK): A szájhigiéné szerepe a szív és az érrendszer egészségében

Háttér és cél: A hipertónia, a szív- és érrendszeri betegségek és a hiperkoleszterinémia jelentős közegészségügyi kihívást jelentenek. Ez a tanulmány a szájüregi egészségi mutatók, köztük a fogínyvérzés, az aktív fogszuvasodás, a fogmozgás és a fogvesztés előfordulási gyakoriságának, a szív és érrendszerre gyakorolt hatását vizsgálja Magyarországon, figyelembe véve a társadalmi-gazdasági, demográfiai és életmódbeli tényezőket. Anyagok és módszerek: A 2019. évi Magyarországon elvégzett Európai Lakossági Egészségfelmérés adatai, melyben 5603 fő vett részt, szolgáltak az elemzés alapjául. A változók kiválasztásához elastic net regularizáció és k-fold cross-validation volt alkalmazva, ami a súlyozott többszörös logisztikus regressziós modellekhez nagy teljesítményű prediktorokat eredményezett. Az érzékenységvizsgálat megerősítette az eredmények érvényességét. Eredmények: Szignifikáns kapcsolat volt kimutatható a rossz szájhigiénés állapot és a krónikus szívbetegségek között. Több fog hiánya növelte a hipertónia esélyét (EH = 1,67, 95% MT: [1,01-2,77]); a fogprotézisek esetében az EH 1,45 [1,20-1,75] volt. A fogínyvérzés magasabb kardiovaszkuláris betegség (EH = 1,69 [1,30-2,21]) és hiperkoleszterinémia (EH = 1,40 [1,09-1,81]) eséllyel társult. Következtetések: A szájhigiéné javítása csökkentheti a szívbetegségek előfordulásának esélyét. Ez hangsúlyozza a szájhigiéné szerepét a multidiszciplináris betegségkezelésben.


 

11.10-11.40Dr. Gajdács Márió, egyetemi adjunktus (Szegedi Tudományegyetem FOK): A hazai fogorvoslással és szájhigiénével kapcsolatos információkereső magatartás digitális epidemiológiai vizsgálata

A szájüregi dentális és parodontális megbetegedések döntő többsége megfelelő szájhigiéne és rendszeres kontroll mellett megelőzhető lehetne, azonban a magyar lakosság nagy része már csak súlyos tünetek esetén keresi fel a fogorvosát. Az előadásban egy kvantitatív, retrospektív obszervációs kutatás eredményei kerülnek bemutatásra, melynek során a fogorvoslással és szájüregi egészséggel kapcsolatos magyar kifejezésre vonatkozó, keresési intenzitási adatok legyűjtése történt a Google TrendsTM keresőmotorból. Az adatgyűjtés 2010.01.01. és 2020.12.31. közötti időtartamra vonatkozott, amely különféle egészségügyi-, illetve társadalmi-gazdasági indikátorokkal került összevetésre. A legmagasabb intenzitású kulcsszavak a „fogorvos”, a „fogkefe” és a „fogkrém” voltak; „fogkefe” kulcsszó esetén egyértelmű téli szezonalitást azonosítottunk. A tünetek vonatkozásában a „fogfájás”, az „ínygyulladás” és a „szájszag” kulcsszavak voltak a leggyakoribbak. Az „Egészséges Száj Világnapja” nyomán nem volt szignifikáns változás egyik kulcsszóra vonatkozó keresési intenzitás tekintetében sem. A kapcsolódó kulcsszavak kvalitatív és kvantitatív elemzése alapján a fogorvosi ellátással és szájüregi egészséggel kapcsolatos magyarországi internetes keresések motivációja döntően fogyasztói jellegű és nem egészségügyi információ keresésére irányul.

 

11.40-12.00DISZKUSSZIÓ, SZIMPÓZIUM LEZÁRÁSA: Prof. Dr. Madléna Melinda D.Sc., tudományos dékánhelyettes (Szegedi Tudományegyetem FOK)

 

Mottó: „Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában”

Rendezvénynaptár

Rendezvénynaptár *