Rendezvénynaptár
-
november 21.11:00 - 14:45
A tudományos diákköri tevékenység fő célja, hogy a hallgató - alaptanulmányain túlmenően - választott hivatása tudományos módszertanát is elsajátíthassa. Ez nem csak azért hasznos, mert így később nagyobb eséllyel tud részt venni diploma utáni tudományos doktori képzésben (PhD), de azért is, mert a TDK-tevékenység a rezidensképzésbe való felvételkor is előnyt jelent. Nem kevésbé hasznosak ezek az ismeretek a gyakorló orvos számára sem, hiszen a tudományos megközelítés legalább alapszintű ismerete nélkül a korszerű orvostudományi irodalom - a folyamatos képzés forrása- csak igen nehezen értelmezhető.
2. Kinek ajánlott ez a fajta tevékenység?
A tevékenység gyakorlatilag bárki számára nyitott, azonban célszerű ebbe komolyabban az alaptudományos tantárgyak sikeres elvégzése után belekezdeni, hiszen:
Bár nem évfolyamhoz kötött szempont, de mindenképpen hasznos az angol nyelv jó ismerete, hiszen az élettudományok hivatalos nemzetközi nyelve az angol, és a legtöbb magas színvonalú szakirodalom is csak ezen a nyelven elérhető.
A részvétel tanulmányi eredményhez közvetlenül nem kötött (közhely, hogy Einstein is bukott matematikából), de azért célszerű elgondolni, hogy esetleges elégséges-közepes átlagteljesítményünk biztosan csak olyan faktorokkal hozható-e összefüggésbe, ami nem érinti a sikeres TDK-munkát.
3. Mit kell tennem, ha részt szeretnék venni?
Első lépésként célszerű tájékozódni, hogy kik, mit kutatnak a Karon. Ha ezek között a témák között akad szimpatikus, akkor fel kell venni a kapcsolatot a kérdéses oktatóval, és jelezni a részvételi szándékot. Az oktatóval (témavezető) ilyenkor meg lehet beszélni, mit foglal magában a TDK-munka az adott területen, mit kell elolvasni alapozó irodalomként, stb. Ha a feltételek mindkét félnek megfelelnek, indulhat a munka.
Ha a témák között nincs szimpatikus, elkeseredni akkor sem kell, ugyanis TDK- tevékenységet folytatni FOK-osként a társkarokon (ÁOK, GYTK, ETSZK) is lehet. A megfelelő témavezető felkutatásában szívesen állunk a hallgatók rendelkezésére.
4. Milyen TDK-témák közül válaszhatok?
Ez kizárólag a témavezetővel való megegyezés kérdése. A lehetséges témák közül néhány megtekinthető itt. (PDF)
5. Érhet-e bárkit kimondott hátrány, mert nem vett részt
TDK-tevékenységben?
Nem. Ez a hallgatók gyakori aggálya, de természetesen igazságtalan és jogtalan lenne, ha bárki amiatt szenvedne hátrányt az élet bármely területén, mert hallgatóként esetleg több időt kellett jó- jeles tanulmányi eredménye érdekében tanulásra fordítania, és így másra már nem jutott. Az, hogy a PhD- felvételin, stb. a TDK- részvétel előnyt jelent, szintén nem jelenti azt, hogy a többiek automatikusan hátrányból indulnak, hiszen ez a szempont csak egy a felvételi eljárások számos szempontja közül.